Türkiye’nin ilk üç ay otomotiv üretiminde kayıp büyük! Yerli Üretime destek gelirse üretim yükselebilir!

Yerli Üretim Otomotiv Rakamları 2022
Yerli Üretim Otomotiv Rakamları 2022

Türkiye’nin ilk üç ay otomotiv üretiminde kayıp büyük! Yerli Üretime destek gelirse üretim yükselebilir! Yerli Üretim Otomotiv Rakamları 2022.

Instagram Hesabım

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2022 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Bu kapsamda Ocak-Mart döneminde toplam üretim, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,4 azalarak 302 bin 730 adet, otomobil üretimi ise yüzde 21,5 azalarak 166 bin 363 adet oldu.

Otomobil pazarında ithalatın pazar payı yüzde 78’lerden yüzde 65’lere geriledi. Ancak yerli üretime bir destek gelmesi durumunda ithalatın pazar payı daha da düşebilir ve otomotiv üretiminde atıl duran kapasite dolmaya yaklaşabilir.

Şu anki tabloya baktığımız zaman otomobil üretiminin 2022’de neredeyse 2014 yılı rakamlarına gerilediğini görüyoruz. 300 bin üretim rakamlarını gören otomobil üretiminde kayıp neredeyse yarı yarıya olmuş durumda. Hafif ticari araç üretimi de 2015 yılından beri en düşük seviyede.

Traktör üretimiyle birlikte ise toplam üretim 315 bin 406 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç grubunda 2022 yılı Ocak-Mart döneminde toplam üretim yüzde 2 seviyesinde artarken, bu oran ağır ticari araçlarda yüzde 28 oldu, hafif ticari araç üretiminde ise yüzde 0,3 oranında düşüş yaşandı. Aynı dönemde, toplam otomotiv ihracatı ise bir önceki yıla göre adet bazında yüzde 14 oranında azalarak 225 bin 550 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı da yüzde 20 oranında azalarak 124 bin 599 adet oldu. Otomotiv pazarına bakıldığında ise bu yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 22,6 oranında daralma yaşandı ve toplam pazar 160 bin 16 adet olarak gerçekleşti.

İhracatta Türkiye’nin lideri artık otomotiv değil! Üretimdeki düşüş devam ederse ikincilik bile gidebilir!

Araba Habercisi Nisan 2022 Sayısını Nerelerden Okurum? Tüm sayıları nerelerden okurum?

Araba Habercisi Dergisi’nin Nisan 2022 sayısı çıktı. 1992 yılından beri otomotiv gazetecisi olan Murat Tosun’un yönetiminde hazırlanan dergi nerelerden okunabiliyor?

Araba Habercisi Dergisi 39. sayısıyla karşınızda. Araba Dergileri arasında 39. sayısına ulaşan Araba Habercisi Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz.

Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

Araba Habercisi Dergisi’ni Türk Telekom üzerinden okumak isteyenlerse Türk Telekom e dergi uygulamasını indirerek okuyabilir. Türk Telekom e dergi uygulaması hem App Store hem de Google Play üzerinden indirilebiliyor.

Dergimiz ayrıca dünyanın en büyük dijital dergi platformu Magzter üzerinden de yayınlanıyor. Uluslararası dergi platformu Magzter’e web sitesi ya da Google Play ve App Store’dan Magzter uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.

Yerli Üretim Otomotiv Rakamları 2022.

Yerli Üretim Otomotiv Rakamları 2022

Yerli Üretim Otomotiv Rakamları 2022