27 Şubat 2023 Araba Habercisi Otomotiv Gazete Sayfası! Bu pazartesi gazete sayfamda neler var?

Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 2023
Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 2023

27 Şubat 2023 Araba Habercisi Otomotiv Gazete Sayfası! Bu pazartesi gazetede neler var? Otomotiv Gazete sayfası Araba Habercisi 27 Şubat 2023 yayında. Otomotiv Gazete Sayfaları arasında en çok okunanlardan biri olmayı yayın hayatının başında başaran Araba Habercisi Otomotiv Gazete sayfası eğlence amacıyla başladı ama ilerleyen günler yeni gelişmeleri beraberinde getirebilir. Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 2023.

YOUTUBE KANALIM

Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 2023.

SIFIR KM NASIL BOLLAŞIR?

Sıfır kilometre araba bulunmuyor! Bu nedenle piyasa çok tuhaf bir dönemden geçiyor. Üretici ya da distribütör markanın açıkladığı fiyata yetkili satıcı / bayilerde araba bulmak imkânsız oldu diyorsunuz. Bu yorumları durmadan alıyorum. İkinci el araba ilan sitelerine baktığım zaman markaların açıkladıkları fiyatların çok üzerinde fiyat etiketleri olduğunu görüyorum. Hep konuştuğumuz gibi ikinci eline gücüm yetmedi, buldum daha ucuza sıfır kilometre aldım yorumlarını da yapıyoruz. Otomobili ihtiyaç olarak satın almak isteyenlerden çok, otomobilden para kazanmak isteyenlerin karşımıza çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Bunun en önemli nedeni sıfır kilometre otomobil bulunurluğunun az olması. Oysa bu durum kolaylıkla çözülebilir.

Otomotiv Sanayi Derneği OSD tarafından açıklanan rakamlara birlikte bakalım. Ocak ayında Türkiye’de toplam üretim kapasitesi 171.495 adet olarak açıklanmış. Bu kapasitenin yüzde 68,1’i kullanılarak 116.730 adet araç üretilmiş. Yani 55 bin adete yakın kapasite kullanımımız daha varmış ama bu kullanılmamış. Üretilen bu 116.730 adetlik sıfır kilometre aracın 79.381 adeti ihraç edilmiş gönderilmiş. Üretimde tam kapasite kullanımı ve bunun yanına ihracatın belli limitlere düşmesi sağlanırsa 3 ay gibi bir süre içinde Türkiye’de sıfır kilometre otomobil bollaşır ve araç bulunurluğu sorunu ortadan kalkar. Kuyruklar biter, otomobil fiyatları dengelenir. İkinci elinin daha pahalı olması sona erer. Olabilir mi bilmiyorum ama olmalı!

2023 Chery modellerinin fiyat listesi tahminim nasıl? Tahmindir ve ters köşe olma ihtimali vardır!

YETKİLİ SATICI / BAYİ ARABA SATAMAYACAK!

Bu konuyu son dönemlerde sıklıkla duyuyoruz. İlk başta şunu belirtmek istiyorum: “Bu kararı veren markalar yetkili satıcı / bayilerini kapatmıyor. Bunların satış yapma yetkisini sona erdiriyor.” Yani karşımıza çıkan bayiler aynı şekilde çıkmaya devam edecek ama sıfır kilometre otomobil satışı yapamayacak. Bunun yerine satışlar markaların açacakları online iletişim merkezlerinden yapılacak. Bu konuda Türkiye’de ilk adımı atan Mercedes oldu. Mercedes Türkiye yönetimi yetkili satıcı / bayi ağını bu sisteme çevirdi ve internet sitesi üzerinden online satışa başladı. Bu konuyla ilgili daha net açıklamayı Nisan ayında yapacaklar. Peki sadece Mercedes ile sınırlı kalacak mı? Hayır, kalmayacak. Öncelikle Stellantis (Fiat, Peugeot, Opel, Citroen) bu konuda adımlarını bu yıl atmaya başlıyor. Avrupa’da belirlenen bazı ülkelerde bu sisteme geçilecek. Sonrasında da Avrupa’nın tüm pazarlarını ve Türkiye’yi de kapsayacak (kesin açıklama yok) şekilde devam edecek. Avrupa’daki haberlere baktığımda Fiat’ın Metaverse yetkili satıcısını açtığını ve bu konuda adımlarını hızlı attığını görüyorum.

ARABA HABERCİSİ DERGİSİ ÜCRETSİZ

Beşinci yılını geride bıraktığımız Araba Habercisi Dergisi bundan böyle ücretsiz olarak yayınlanacak. Dergi arabahabercisi.com web sitesinde, Turkcell Dergilik ve Magzter Dergilik üzerinden ücretsiz olarak okunabilecek. Hep daha iyisi için çalışmaya devam ediyoruz.

ELEKTRİKLİ FIAT 500 TÜRKİYE’DE

Avrupa’nın en çok satan otomobillerinden biri olan Elektrikli Fiat 500 Türkiye’de. Bu araçla ilgili resmi açıklama Mart ayının başında yapılacak. Avrupa fiyatlarına bakarak ortalama bir fiyat tahmini yaptığımda en ucuz elektrikli otomobilin Türkiye’de o olacağını görüyorum.

KAÇ TANE ARAÇ ÜRETİLDİ?

Ford Otosan 33.991 adet araç üretti payı yüzde 29,1. Hyundai Assan 21.977 adet araç üretti payı yüzde 18,8. Oyak Renault 19.658 adet araç üretti, payı yüzde 16,8. Tofaş 11.458 adet araç üretti, payı yüzde 9,8. Toyota 21.695 adet araç üretti, payı yüzde 18,6.

Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 2023.

Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 2023

Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 2023.