Avrupa baskılara dayanamadı elektrikli araçlara geçişi rafa kaldırdı! E Yakıt Kullanma Zorunluluğu Geldi!

E Yakıt Nedir 2023 Otomobil.
E Yakıt Nedir 2023 Otomobil.

Avrupa baskılara dayanamadı elektrikli araçlara geçişi rafa kaldırdı! E Yakıt Kullanma Zorunluluğu Geldi! E Yakıt Nedir 2023 Otomobil.

YOUTUBE KANALIM

Tam elektrikli otomobil nedir, nasıl şarj olur, servisi vs nasıl yapılır derken şimdi de işin yoksa E Yakıt nedir onu öğren. Neyse, sonuçta hepsinin çevrenin korunmasına payı çok büyük olduğu için bu da iyi bir gelişme. Peki ne oldu da elektrikli otomobillere geçiş rafa kalktı!

Aslında rafa kalkmadı. Avrupa’da 2035 yılından itibaren elektrikli araçlarla birlikte E-Yakıt kullanan araçların trafikte olmasına izin çıktı. Bu durum büyük bir değişim yaşadığımız günümüzde elektrikli araçlara geçişi rafa kaldırabilecek bir gelişme oldu. Avrupa özellikle Almanya’nın baskısına dayanamayınca böyle bir karar geldi.

Yani 2035 yılından itibaren Avrupa’da hem elektrikli hem de E-Yakıt kullanan araçların satışına izin verilecek. Bu durum hep söylediğim gibi sıfır kilometre araçları ilgilendiriyor. İkinci eller için herhangi bir zorunluluk bulunmuyor.

Bugün itibariyle öğrenmemiz gereken şeyler e-gaz, e-benzin ve e-dizel gibi şeyler olacak. Bunlar fosil yakıt olarak tahmin edebileceğiniz gibi doğada bulunmuyor. Bildik içten yanmalı motorlu araçlarda kullanılan bu yakıtlar özel tesislerde üretiliyor ve emisyonu sıfıra varan oranlarda düşünebiliyor.

Aşağıda Audi’nin E Dizel üretiminin nasıl olduğunu anlattığı açıklamayı bulabilirsiniz.

Audi e-dizel, içten yanmalı motorları neredeyse tamamen Karbondioksit-nötr bir şekilde çalıştırma potansiyeline sahip. E-dizel, enerjiyi sıvıya dönüştüren tesisin artan su gücünü sentetik yakıt haline getirmesiyle üretiliyor. Sistem, bir kimya prensibini temel alıyor: Hidroelektrik güç santralinde üretilen çevre dostu enerji, suyu elektroliz yoluyla hidrojen ve oksijene ayırmak için kullanılıyor. Sonraki adımda hidrojen, yenilikçi ve son derece kompakt bir mikro işleme teknolojisinden yararlanarak, Karbondioksit ile tepkimeye sokuluyor. Karbondioksit atmosferden elde edilebildiği gibi biyolojik kökenli atık gazlardan da üretilebiliyor ve tüm Audi e-yakıtlarında olduğu gibi, yakıtta kullanılan tek karbon kaynağı olma özelliği taşıyor. Tepkime sonucunda ortaya uzun zincirli hidrokarbon bileşikleri çıkıyor. Son aşamada ise bu bileşikler son ürün olan Audi e-dizele dönüştürülüyor.

ARABA HABERCİSİ MART 2023 SAYISINI İNDİR

E Yakıt Nedir 2023 Otomobil.

E Yakıt Nedir 2023 Otomobil.

E Yakıt Nedir 2023 Otomobil.