Avrupa Birliği Benzinli ve Dizel Motorlu Araçların Satışının Yasaklanması İçin Oylama Yaptı! Sonuç: Yasak!

Avrupa benzinli ve dizel arabaları yasaklıyor!
Avrupa benzinli ve dizel arabaları yasaklıyor!

Avrupa Birliği İçten Yanmalı Motorlu Araçların Satışının Yasaklanması İçin Oylama Yaptı! Sonuç: Yasak! Avrupa benzinli ve dizel arabaları yasaklıyor!

YOUTUBE KANALIM

Bu konu çok uzun bir süredir gündemde. Avrupa Birliği içten yanmalı motorlu araçların (benzin ve dizel motorların kullanıldığı araçların) satışını yasaklayacak haberlerini uzun süredir takip ediyoruz. Bu konuda Avrupa Birliği tarafından oylama yapıldı ve karar yasaklanacak şeklinde çıktı. Fosil yakıtlı araçların satışını yasaklayacak yönetmelik Avrupa Birliği oylamasında 340 kabul , 279 ret ve 21 çekimser oyla kabul edildi. Peki bundan sonra ne olacak?

Kabul edilen yönetmelikle birlikte, 2035 yılında otomobil üreticilerinin satılan yeni arabalardan kaynaklanan CO2 emisyonlarında yüzde 100 azalma sağlamasını gerektirecek. Bu da 27 Avrupa ülkesinde fosil yakıtla çalışan araçların satılmasını imkansız kılacak. Yani 2035 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde sadece sıfır emisyonlu elektrikli otomobiller satılacak. Bu durum ikinci el araçları şimdilik ilgilendirmiyor. Ancak elektrikli otomobillerin daha ucuz olacağı, kullanım maliyetinin daha az olacağının düşünülmesiyle ikinci el araç stoğunda da hızlı bir değişim bekleniyor.

Yönetmelikle birlikte kabul edilen bir diğer maddede çok önemli. Bu maddeye göre otomobil üreticileri 2030 yılına kadar emisyon oranlarını yüzde 55 azaltacak. Bunun anlamı da şu: 2030 yılından itibaren satılacak yeni otomobiller sadece PHEV yani şarj edilebilir hibritler olacak. Sadece dizel ve benzinli motor kullanımıyla bu emisyon oranını yakalamak imkansız.

Araba Habercisi Dergisi Şubat 2023 sayısı! Bundan sonra dergimizi buradan da ücretsiz indirebilirsiniz!

Araba Habercisi Şubat 2023 Sayısını Nerelerden Okurum? Tüm sayıları nerelerden okurum?

Araba Habercisi Dergisi’nin Şubat 2023 sayısı çıktı. 1992 yılından beri otomotiv gazetecisi olan Murat Tosun’un yönetiminde hazırlanan dergi nerelerden okunabiliyor? Dergi bu ay 5. Yıl Sayısı ile karşınızda.

Araba Habercisi Dergisi 48. sayısıyla karşınızda. Araba Dergileri arasında 48. sayısına ulaşan Araba Habercisi Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. Şubat 2023 sayımızla birlikte dergimizi web sitemizden de ücretsiz olarak indirerek okuyabilirsiniz.

Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

Dergimiz ayrıca dünyanın en büyük dijital dergi platformu Magzter üzerinden de yayınlanıyor. Uluslararası dergi platformu Magzter’e web sitesi ya da Google Play ve App Store’dan Magzter uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.

MSE Medya Dergi Grubu Ailesi’nin bir üyesi olan Araba Habercisi Dergisi dergi çıkarmanın zor olduğu bu dönemde 48. sayısını görme başarısını göstererek benim için haklı gururlardan biri oldu.

Araba Habercisi Dergisi Şubat 2023 sayısı indir!

Avrupa benzinli ve dizel arabaları yasaklıyor!

Avrupa benzinli ve dizel arabaları yasaklıyor!

Avrupa benzinli ve dizel arabaları yasaklıyor!