Volkswagen Grubu 2022 yılını iyi kapatmadı! Grubun satışları son 10 yılın en kötü rakamları olarak geldi!

2023 Volkswagen elektrikli otomobil modelleri.
2023 Volkswagen elektrikli otomobil modelleri.

Volkswagen Grubu 2022 yılını iyi kapatmadı! Grubun satışları son 10 yılın en kötü rakamları dendi! 2023 Volkswagen grubu için önemli bir yıl. 2022 yılı satış rakamlarında Volkswagen markasıyla birlikte grubun önemli diğer markalarında satışlar düştü. Volkswagen 2023 yılında yapacağı yeniliklerle ve üretimi normale döndürme çabasıyla bu durumu tersine çevirmek istiyor. Volkswagen satışları düşüyor durumu bakalım değişecek mi? 2023 Volkswagen elektrikli otomobil modelleri.

INSTAGRAM HESABIM

Volkswagen Grubu 2022’de on yılı aşkın süredir en düşük satışlarını açıkladı. Volkswagen Grubu, Çin’deki COVID-19 kısıtlamaları ve Ukrayna’daki savaşın tedarik zincirlerini alt üst etmesinin büyük payıyla bu sonucu yaşadı. Ancak bunda model değişiminin de önemli bir payı olduğu düşünülüyor. Elektrikli Modellere geçiş konusunda en hızlı davranan üreticilerden biri olan Volkswagen bu değişimin olumlu sonuçlanacağını düşünüyor. Volkswagen Grubu’nun satışları 2021 yılına göre 2022 yılında yüzde 7 düşerek 8.3 milyon adet olarak gerçekleşti. Bu sonuç ayrıca global satış rakamlarında en çok satan olan Toyota Grubu’nun arkasında kalmalarına neden oldu.

2022 Volkswagen Grubu’na iyi gelmedi. Son 10 yılın en kötü satış rakamları dendi. VW satışları %7, Audi satışları %4, Skoda satışları %17, Seat satışları %41 düştü. Cupra’nın satışları %93 arttı ve Seat satışlarına yaklaştı. Cupra’nın bu başarılı çıkışı Volkswagen Grubu’nda dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. Volkswagen Grubu’nda ayrıca Porsche %3, Bentley %4, Lamborghini satışları %10 arttı.

Volkswagen Grubu elde var olan modeller ve yeni geleceklerle birlikte elektrikli otomobil değişiminden umutlu. 2023 yılında grup toplam satışların yüzde 11’inin elektrikli araçların satışları olmasını bekliyor. Elektrikli araçlarda ID ismini kullanan Volkswagen bu konuda da değişim gösterecek. Örneğin Volkswagen Golf ismi korunarak elektrikli araçlara geçiş sağlanacak. Volkswagen Polo ise feda edilebilecek model isimlerinden biri olmuş durumda. Sedan model konusundaysa 2023 yılının ikinci yarısında Volkswagen ID7 ismi verilen model satışa sunulacak. Bu model markanın satışlarını yukarı yönlü çevirme konusunda önemli bir rol oynayacak diye düşünülüyor.

Türkiye’de ise Volkswagen Grubu’nun elektrikli araçları tam olarak satışa sunulmadı. Audi ve Porsche modelleri dışında henüz elektrikli bir araç gelmedi. Volkswagen’in ilk olarak ID4 modelini satışa sunması ve bunun yanında Cupra Born modelinin de satışa sunulması bekleniyor.

Ocak 2023 Volkswagen Taigo fiyat listesi nasıl? Karizmatik SUV Volkswagen Taigo kaç paraya satılıyor?

Araba Habercisi Ocak 2023 Sayısını Nerelerden Okurum? Tüm sayıları nerelerden okurum?

Araba Habercisi Dergisi’nin Ocak 2023 sayısı çıktı. 1992 yılından beri otomotiv gazetecisi olan Murat Tosun’un yönetiminde hazırlanan dergi nerelerden okunabiliyor?

Araba Habercisi Dergisi 47. sayısıyla karşınızda. Araba Dergileri arasında 47. sayısına ulaşan Araba Habercisi Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz.

Araba Habercisi Dergisi’ni Türk Telekom üzerinden okumak isteyenlerse Türk Telekom e dergi uygulamasını indirerek okuyabilir. Türk Telekom e dergi uygulaması hem App Store hem de Google Play üzerinden indirilebiliyor.

Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

Dergimiz ayrıca dünyanın en büyük dijital dergi platformu Magzter üzerinden de yayınlanıyor. Uluslararası dergi platformu Magzter’e web sitesi ya da Google Play ve App Store’dan Magzter uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.

MSE Medya Dergi Grubu Ailesi’nin bir üyesi olan Araba Habercisi Dergisi dergi çıkarmanın zor olduğu bu dönemde 47. sayısını görme başarısını göstererek benim için haklı gururlardan biri oldu.

2023 Volkswagen elektrikli otomobil modelleri.

2023 Volkswagen elektrikli otomobil modelleri.

2023 Volkswagen elektrikli otomobil modelleri.