Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 20 Mart 2023! Bu sayıda otomotiv dünyasından neler var?

2023 Otomobil Haberleri Otomotiv Gazetesi.
2023 Otomobil Haberleri Otomotiv Gazetesi.

Otomotiv Gazete Sayfası Araba Habercisi 20 Mart 2023! Bu sayıda otomotiv dünyasından neler var? 2023 Otomobil Haberleri Otomotiv Gazetesi.

YOUTUBE KANALIM

REKOR VAR ARABA YOK

Sıfır kilometre araç satışlarında tarihi rekorlar arka arkaya kırılıyor. Yapılan resmi açıklamalara göre rekorlar kırılırken, Mart 2023 0 km araç satış rakamlarında da tarihi bir rekor beklentisi konuşuluyor. Konuşulan rakam Mart ayında 100 bin 0 km araç satışı olacağı yönünde. Yani satış rakamları açısından baktığımda Türkiye otomotiv sektöründe en güzel günler yaşanıyor. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği ODMD tarafından açıklanan satış rakamlarına baktığım zaman yılın ilk iki ayının sonunda 52.566 adet yerli üretim, 79.476 adet ithal olmak üzere toplam 132.042 adet yeni araba satılmış. Mart ayı tahminleri doğru çıkarsa bu rakam üç ay sonunda satılan yeni araba sayısı açısından 250 bin adete yaklaşmış olacak. 3 ay sonunda oluşan bu yeni araba satış rakamları aynı şekilde devam ederse yıl sonunda 1 milyon adeti rahat bir şekilde aşacak gibi.

İyi ama bu kadar araba satılırken neden halkın çok büyük bir kısmı araba bulamıyoruz diyor. Bana bu konuda her gün en az 20-30 mesaj geliyor. Bu yorumların çoğunluğunu, araba bulamıyoruz, “6 ay sonra gelir diyorlar” şeklinde olanlar oluşturuyor. Bunun yanında “araba yok değil var, elden para verirsen istediğini buluyorsun” diyenler de var. “Liste fiyatı yerine 100-200 bin fazlasına arabayı satın alıyorsun” diyenlerin sayısı da oldukça fazla. Bu yorumların tamamından anladığım şu: Evet, 0 km araca talep gerçekten çok yüksek. Ancak bunların çoğu ihtiyaç için değil yatırım için araç satın alıyor. Liste fiyatının fazlasını veriyor yine de satın alıyor. Günün en çok kazandıran şeyi otomobil diyerek araba alımı yapıyorlar deniyor. Durum böyle olunca kullanıcı değil, yatırımcı araba alıyor, ihtiyacı olanın eli boş kalıyor.

ARABA HABERCİSİ MART 2023 SAYISINI İNDİR

TOFAŞ OTOMOBİL DEFTERİ KAPANIYOR

Stellantis ve Tofaş kararları hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bu açıklamayla birlikte Türkiye’nin en çok satan sıfır kilometre otomobili, Türkiye’nin en çok satan SUV modelinin üretiminin bitiş tarihleri de belli oldu. Tofaş KAP açıklamasında Fiat Egea Ailesinin üretiminin uzatılmış tarih olarak 2025 yılının sonunda biteceği açıklandı. Bununla birlikte Tofaş Bursa Fabrikası’nda üretilen Fiat Doblo’nun üretimi Temmuz ayından itibaren, Fiat Fiorino’nun üretimiyse gelecek yılın sonundan itibaren bitiyor. Bunların yerine K0 projesi olarak açıklanan orta boy hafif ticari araç üretimine geçilecek. Bu araçtan kaç adet üretim yapılacak bilmiyorum ama Egea Ailesi’nin üretiminin sona ermesiyle birlikte Tofaş Bursa Fabrikasında sadece yeni “K0” modelin hafif ticari araç ve Combi versiyonlarının üretimi yapılacak. Yani Tofaş Fabrikası’nda yeni bir gelişme olmazsa otomobil üretimi sona erecek. Bu Türkiye’nin otomobil üretimi açısından rakamların çok önemli bir şekilde azalması anlamına geliyor. 2022 yılında Türkiye’de toplam 592.660 adet sıfır kilometre otomobil satılmış. 95 bin 120 adetlik Egea Sedan ve Egea Cross satışlarını düştüğüm zaman bu satış rakamı 497 bin 540 adete düşüyor. Umarım yepyeni otomobil üretimleri Tofaş ve diğer markalar tarafından Türkiye’ye gelir.

TOGG TESTİMİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Egea Kampanyası Biterse fiyatlar uçacak

Fiat Egea Sedan ve Fiat Egea Cross modelleri için Tofaş yönetimi aralık ayında 43 bin TL’yi bulan indirim kampanyası yapmış. Eğer Nisan ayında bu kampanya sona ererse Egea Cross 1.4 Fire Lounge 557 bin TL yerine 599 bin TL, Fiat Egea Sedan dizel otomatik Easy 678 bin TL yerine, 721 bin TL etiketle satılacak.

Skoda Türkiye 2 aydır güncellemiyor

Skoda Türkiye’nin internet sitesinden fiyatları kontrol ettiğimde en son 25 Ocak 2023 tarihinde güncel 0 km Skoda fiyat listesini yayınladıklarını gördüm. Yani iki aya yakın bir süredir sıfır kilometre Skoda fiyatları güncellenmiyor. Yeni yayınlanacak Skoda fiyat listesinde modelleri sıkı bir zam gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

Yeni Lexus RX Satışa sunuldu

Premium otomobil üreticisi Lexus, tamamen yeni RX SUV modelini Türkiye’de satışa sundu. Lexus’un E SUV premium segmentindeki modeli, RX 350h tam hibrit, RX 450h+ plug-in hibrit ve RX 500h performans hibrit olmak üzere üç farklı hibrit seçeneğiyle 3.991.500 TL’den başlayan fiyatla geldi.

2023 Otomobil Haberleri Otomotiv Gazetesi.

2023 Otomobil Haberleri Otomotiv Gazetesi

2023 Otomobil Haberleri Otomotiv Gazetesi.